Chłodnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu spożywczego. Poza tym, jest ono ważne w medycynie, pracach laboratoryjnych i w przemyśle chemicznym. Żeby jednak mogło spełniać swoją rolę, musi opierać się na innych dziedzinach nauki. Niezwykle ważna jest tu, np. automatyka czy mechanika. Dzięki nim, możliwe jest sprawne, szybkie działanie poszczególnych urządzeń i przeprowadzanie stosownych procesów.
W chłodnictwie przemysłowym i spożywczym zadaniem działu automatyka jest umożliwianie sterowania urządzeniami i procesami, które dążą do obniżenia temperatury. Może to dotyczy zmniejszania ciepłoty w pomieszczeniach, urządzeniach czy też ciepłoty konkretnych przedmiotów. Podstawowymi elementami automatycznymi są sprężarki, automatycznie działające zawory, rozprężarki.
Stałe monitorowanie i sterowanie pracą urządzeń chłodniczych pozwala utrzymać wszelkie produkty w optymalnym dla nich stanie. Dzięki temu, pozostają zdatne do spożycia i bezpieczne dla zdrowia. Podobnie jest w medycynie, gdzie istotne jest zachowanie prawidłowych właściwości przechowywanej krwi, organów, ale też leków. Automatyka chłodnicza jest niemalże podstawą transplantologii.
Ponadto, automatyka jest szeroko stosowana w chłodnictwie rozumianym jako systemy klimatyzacyjno-wentylacyjne. Tutaj odpowiada ona za działanie całych instalacji, które mają obniżać temperaturę we wnętrzach nieruchomości. Dzięki niej, mogą działać nawiewy, rekuperatory, regulacje temperatury, automatyczne włączniki przy określonej ciepłocie lub chłodzie. Podobnie jest w przypadku osuszaczy powietrza, często łączonych z wentylatorami.