Automatyka a obszary zastosowania techniki chłodniczej

wyszukaj:

Chłodnictwo znane jest na świecie od tysięcy lat. Pierwsze próby chłodzenia odbywały się za pomocą śniegu oraz lodu. Metody osiągania i utrzymywania niskich temperatur przez wieki były modernizowane i ulepszane. Jednak dopiero XIX wiek stał się przełomowy i doprowadził do produkcji dzisiejszych, opartych na automatyce urządzeń chłodzących.

Może służyć fabrykacji, przechowywaniu pożywienia

W zależności od temperatury występują różne obszary zastosowania techniki chłodniczej. Może służyć produkcji, przechowywaniu żywności i jej transportowi, a także zamrażaniu. Określone temperatury są zarezerwowane dla urządzeń klimatyzacyjnych i obiektów sportowych. Innych temperatur wymaga kriobiologia i kriomedycyna. Bardzo niskich temperatur wymaga lotnictwo i kosmonautyka, a także fizyka dla badań naukowych.

Warunkach domowych, pomocy zamrażarki

Dzisiejsza technika chłodnicza zakłada osiąganie temperatur, które w środowisku naturalnym występują niezwykle rzadko lub nie występują wcale. Każde z urządzeń chłodniczych jest zaopatrzone w automatykę, która pozwala na dopasowanie temperatur do naszych potrzeb. W warunkach domowych, za pomocą zamrażarki, nie osiągniemy jednak temperatury niższej niż zbliżona do -30 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury potrzebne są specjalistyczne urządzenia.

Olbrzymim chłodniom mroźniom, jakimi

Przemysł spożywczy jest w dużej mierze jest zależny od procesów chłodzenia i mrożenia żywności. Dzięki olbrzymim chłodniom i mroźniom, którymi steruje automatyka możemy o każdej porze roku jeść produkty z niemal wszystkich zakątków świata. Chłodzenie sprawia, że delektujemy się rybami i owocami morza łowionymi tysiące kilometrów od nas.